• ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ
Αξία : Τα παιδιά εκφράζονται, στέλνουν μηνύματα που αφορούν στις ανάγκες και στις επιθυμίες τους και εκτονώνονται συναισθηματικά.
• ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ
Αξία : Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με διάφορα υλικά και δημιουργούν.
• ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ / ΛΑΪΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
Αξία : Τα παιδιά παίζουν ομαδικά, τηρούν κανόνες, αναπτύσσονται σωματικά και πνευματικά, έρχονται σε επαφή με την παράδοση και διασκεδάζουν.
• ΠΑΡΑΜΥΘΙ
Αξία : Τα παιδιά αναπτύσσουν το λόγο τους, εμπλουτίζουν το λεξιλόγιό τους, έρχονται σε επαφή με το γραπτό λόγο και αποκτούν γνώσεις.
• ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Αξία : Τα παιδιά γνωρίζουν το σώμα τους, προσανατολίζονται στο χώρο, χρησιμοποιούν τη φαντασία τους, εξελίσσονται κοινωνικά και συναισθηματικά, αναπτύσσουν ικανότητα συγκέντρωσης και πειθαρχίας
• ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
Αξία : Τα παιδιά αποκτούν θάρρος και αυτοπεποίθηση, αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, σέβονται τους κανόνες
• ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ & ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Αξία : Τα παιδιά εξασκούν τους «λεπτούς χειρισμούς», καλλιεργούν την αισθητική τους, μαθαίνουν τα «μυστικά» της τεχνικής κάθε υλικού, αναπτύσσουν την ελεύθερη έκφραση και τη φαντασία τους.
• ΚΗΠΟΥΡΙΚΗ
Αξία : Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με τη φύση & τα φυτά
• ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ
Αξία : Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με υλικά της ζαχαροπλαστικής, τα ζυγίζουν, φτιάχνουν γλυκίσματα.
• ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Αξία : Τα παιδιά με τις προσχολικές εργασίες
• αναπτύσσουν την παρατηρητικότητα, τη σκέψη και τη λογική τους
• έρχονται σε επαφή με το γραπτό λόγο και τους αριθμούς